0

2014-2015 ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 
 Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

4.Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 46.Sayfa Cevapları 

7. Etkinlik DOĞAL AFETLER
Bu etkinlikte bazı doğal afetlerle ilgili fotoğraflar yer almaktadır. Fotoğrafları inceleyiniz. Bu doğal afetten korunmak için alınabilecek önlemleri fotoğrafların yanlarında verilen alanlara yazınız.

*Orman yangını
Ormanda yapacağımız piknik ve gezilerde yaktığımız ateş varsa, çok iyi söndürülmeli ve iyi kontrol edilmelidir. Kırılan cam şişeleri ve cam olan eşyaları ormana atmamalı veya bırakmamalıyız. Cam güneşi çektiğinden dolayı otları veya çimleri tutuşturabilir. Sigara izmaritlerini ormana atmamalıyız, rüzgar ile tekrardan yanıp yangın çıkarabilmektedir. Yangın başladığında, orman yangını ihbar hattı olan 110 hemen aranmalı ve ihbar edilmelidir. Orman yangınları konusunda çocuklarımızı ve çevremizdekileri bilinçlendirmeliyiz. Ormanlarda, piknik alanlarında gözetleme kuleleri ve devriye gezen ekipler olmalı, yangın çıktığında hızlı müdahale ederek yangının büyümesini engellemelidir. Ağaçlar arasında, yangın söndürme araçlarının geçebileceği yollar olmalı, her ormanda haberleşme telefon ve telsiz ağı olmalıdır. Sıcak ve kuru havalarda, yangın çıkma riskinin yükselmesi sebebiyle kontroller arttırılmalı ve her an tetikte olunmalıdır.

*Sel
1.Bölgemizin doğal yapısını, dağlarını, ovalarını, engebeleri­ni ve özelliklerini bilmeliyiz.
2.Evimizi dere ya da akarsu yatağına değil, daha yüksek yerlere yapmalıyız.
3.Afet çantası hazırlamalıyız, Çantada gerekli malzemeleri bulundurmalıyız.
4.Eğer yağmur yağıyorsa veya su seviyesi yükselmeye başlamışsa tahliye planı yapmalıyız.
5.Evimizi sel baskınına karşı sigortalatmalıyız.
6.Cadde ve sokaklardaki logarların sel afetinden önce te­mizlenmesi, logar kapaklarının kontrol edilmesi için belediye yet­kililerinden yardım almalıyız.            
7.Yaşadığımız bölge kırsal kesim ise, ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.
8.Uyarılar ve her türlü acil durum haberleri için televizyon ve radyo dinlemeliyiz.
9.Gerekli ilk yardım telefonlarını öğrenmeliyiz.

*Çığ
  • Eğimin çok bulunduğu yerler yeterince ağaçlandırılmalıdır.
  • Çığ olma olasılığı kuvvetli olan yerlerde perdeleme yapılmalıdır.
  • Kış sporları çığ alanlarından uzak yerlerde yapılmalıdır
  • Çığ bölgelerinden geçerken gürültü çıkarılmamalıdır.
  • Kara ve demir yolu ulaşımı çığ alanlarının uzağında yapılmalıdır
Yorum Gönder

 
Top