0

2014-2015 ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 
 Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

4.Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 31.Sayfa Cevapları 

8. Etkinlik SON KAHRAMAN YAKUP SATAR
Sayfadaki gazete haberini ve metni okuyarak verilen soruları cevaplayınız.
Dikenli telleri aştı karşı tarafa geçti. Arabistan’da bir esir kampına götürülmüşler.
Bileği ile dirseği arasından aldığı kurşun yarası ağırmış. “Kolunu keseceğiz.” demişler. O sırada bir İngiliz hemşire gelmiş. 85 yıl önceki bu anısını bakın nasıl hatırlıyor: “Çantasından hususî bir merhem çıkardı. Onu sabah akşam kolumdaki yaranın üzerine tatbik etti. Çok şefkatli ve güzel gözleri, merhametli elleri vardı. Sahra Hastanesinde 64 gün kaldım, iyileştim.’’ İngiliz esirlerle değiş tokuş edildikten sonra İstanbul’a gitmişler. Tutsaklığında olup bitenlerden haberi olmadığı için İstanbul’a doğru yola çıkmadan önce esir bir çölden özgür bir şehre gittiklerini zannediyormuş. Oysa “mütareke zamanının İstanbul’u” esir çölden farksızmış: “Her yanda uzun süngülü, lacivert ve kırmızı üniformalı İngiliz askerleri dolaşıyordu...” Anadolu’da direnişin başladığı haberleri gelince ümitlenmiş. Bilecik üzerinden yürüyerek Eskişehir’e gitmiş. Eskişehir yakınlarında bir istasyonda trenler dolusu gencin Mustafa Kemal’in ordusuna katılmak için yola çıktığını görünce yazıcıya gidip künyesini okumuş ve ilk trenle cepheye doğru yola çıkmış. Usta asker
olduğu için makineli tüfek mangasının başına geçmiş: “Düşmanla aramızda dikenli teller vardı. Telleri bir yerinden keserek gece yarısı karşı mevzilerin yakınlarına geldik. Ben manganın başındaydım. Elimizde sadece dört mitralyöz vardı. Ama 12 kişiydik. Birimiz ölünce mitralyöz öksüz kalmasın diye. Geriye iki asker kaldık ama dört mitralyözle döndük.”
Ersin Kalkan, Kutup Dalgakıran, Son Kahramanlar, 81. Yıl, s. 25-26
(Düzenlenmiştir.)

1. Yukarıdaki gazete haberinden hareketle Yakup Satar için neler söyleyebilirsiniz? Düşüncelerinizi kısaca yazınız.
CEVAP: Yakup Satar'ın hem I.Dünya Savaşında hem de Kurtuluş savaşında düşmana karşı verdiği mücadele anlatılıyor. Yakaup Satar vatanı korumak için nerede olursa olsun savaşmaktan kaçınmamıştır.

2. Metinden anlatılanlardan yola çıkarak dönemin Türkiye’si hakkında neler söyleyebilirsiniz? Düşüncelerinizi yazınız.
CEVAP: Yazıda Mondros Ateşkes antlaşması sonrası vatanın düşmanlar tarafından işgal edilmesi anlatılıyor. Osmanlı devletinin başkenti işgal edildiği için devlet fiilen iş yapamaz hale felmiş, bu yüzden de Mustafa Kemal liderliğinde Anadolu halkı mücadele ediyor.
Yorum Gönder

 
Top