0

2014-2015 ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 
 Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

4.Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 32.Sayfa Cevapları 

9. Etkinlik ALAGÖZ KARARGÂH MÜZESİ
Aşağıdaki gazete haberini okuyarak soruları cevaplayınız.
1. Yukaridaki gazete haberinde dikkatinizi en çok çeken durum nedir? Niçin?
CEVAP: Bir evin Milli Mücadele açısında ne kadar önemli olduğu dikkatimi çekti. Çünkü Sakarya Meydan Saşaı gibi ölüm kalım mücadelesi öncesinde askeri karargah yerine bir ev kullanılmıştır.

2. Gazete haberinde konu olan savaş hangisidir? Bu savaşın kazanılmasında Mustafa Kemal Paşa’nın rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CEVAP: Gazete haberinde Sakarya Meydan Savaşı anlatılıyor. Bu savaş öncesinde Mustafa Kemal başkomutanluk yetkisini almıştır. Bu yetkiyle birlikte ilk defa uygulanan ''HATTI MÜDAFAA YOKTUR, SATHI MÜDAFAA VARDIR'' taktiğiyle düşman yenilgiye uğratılmıştır. (Cephe savunması yerine alan savubnası yapılmıştır)

3. Alagöz Karargâh Müzesi’nde Mustafa Kemal Paşa’ya ait hangi hatıralar bulunmaktadır?
CEVAP: Mustafa Kemal'in savaştı giydiği elbiseler yer almaktadır.
Yorum Gönder

 
Top