0

Atatürk Onuncu Yıl Nutkuʼnda hangi konulara dikkat çekmektedir? Sıralayınız.
 CEVAP:
Atatürk'ün Onuncu Yıl Nutku bizzat Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. yılı kutlamalarında 29 Ekim 1933 tarihinde Ankara Hipodromu'nda verilen nutuktur.
Nutuk, hem Kurtuluş Savaşı'nın hesabını veren, bir diğer deyişle ulusal mücadelenin kimlere karşı, niçin ve nasıl verildiğini anlatan, hem de bu mücadelenin Cumhuriyet kurulduktan sonraki safhasında yapılması gerekenler ve yapılacak olanlar konusunda önemli bilgiler içeren bir konuşmadır.
Ulu Önder; konuşmasını bir millet için olabilecek en güzel temenni ile sonsuza kadar yaşayacak bir cumhuriyette nice şerefler, başarılar, mutluluklar, huzur ve refah dileyerek "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sözleriyle bitirir.

Atatürk'ün 10. Yıl Nutku, sadece bizler için değil, günlük gaileler içinde büyük hedeflerinden uzaklaşan, kim olduğunu unutan ve iç- dış tehlikeler karşısında dikkati dağılarak zaman zaman yolunu kaybeden her millet için örnek alınacak bir "yapılacaklar listesi", başarıya götürecek en kısa "yol haritası"dır.

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız bu hafta; kutlamalar, törenler, konuşmalar ve mesajlar kadar, hatta daha da fazla ihtiyacımız; bizi bizden daha iyi anlatan, unuttuklarımızı hatırlatan ve aradan geçen onca yıla karşın bize yol gösteren, hedefler koyan bu konuşmadır.
Yorum Gönder

 
Top