0

Dinî ve millî bayramlarımızın hangileri olduğunu araştırarak defterinize yazınız.

  Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyetin ilanına kadar olan süreçte Türk milletinin kaderini etkileyen olaylar yaşanmıştır. Bu olaylardan bazılarının yaşandığı günleri milli bayram olarak kutlarız.
            Milli bayramlarımız şunlardır:
  1.             29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  –   Cumhuriyetin ilan edildiği gündür.
  2.             23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  –  TBMM’nin açıldığı gündür.
  3.             19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Genlik ve Spor Bayramı  –  Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür
  4.             30 Ağustos Zafer Bayramı  –   Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın kazanıldığı gündür.
DİNİ BAYRAMLARIMIZ
Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir. İslam’da iki bayram kutlanmaktadır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı 
Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

Kurban Bayramı 
Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber’in, canından çok sevdiği oğlu İsmail’i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail’in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah’a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.
Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.

Bayramlarda Allah’ın rahmet ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.
Yorum Gönder

 
Top