0

İstiklâl Marşı’mızın nasıl yazıldığı ile ilgili bilgi toplayınız.

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi Kısa Bilgi - İstiklal Marşı Tarihi - İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı 


Osmanlı devletinin bir mili marşı yoktu. Batıda milliyetçilik hareketleri gelişmeye başlayınca, her millet, yüceliğini ve sonsuza kadar yaşama isteğini kuşaktan kuşağa aktaran milli marşlarını yapmıştı Milli marşımızın olmayışı, özellikle batılı milletlerce hoş karşılanmıyordu. Artık milli devletimiz kurulmuştu. Milletimizin bağımsızlık sevgisini ve isteğini dile getirecek bir marşın yazılma zamanı gelmişti.


1921 yılı başlarında, Milli eğitim bakanlığı bir yarışma açtı. Bakan Hamdullah Suphi Bey marşı, ünlü şair Mehmet Akif Ersoy beyin yazmasını istiyordu. Ankara’da bulunan Mehmet Akif ise, yarışma sonucu ödül istemediğinden, şiiri yazmıyordu. Bu arada yapılan yarışma sonuçlanmış, kazanan olmamıştı. Bunun üzerine yeniden Mehmet Akif 'e başvuruldu. Kurtuluş Savaşı’nın en derin heyecanlarını duyan ünlü şair, milli duygularının coşkusu içinde en güzel şiirlerinden birini yazdı. İstiklal Marşı adını taşıyan bu şiirdeki dizeler, gerçekten, milli duyguların ve bağımsızlık aşkının çok canlı anlatımıdır.

TBMM, ikinci İnönü Muharebesinden önce,12 Mart 1921 'de İstiklal Marşı'nı kabul etti. İstiklal Marşı, Türk’ün bağımsız yaşama azminin üstün sembolüdür. 
Yorum Gönder

 
Top