0

Demokrasi kavramını tanımlamanız istense en çok hangi özelliğine vurgu yapardınız? Neden?

Demokrasi kavramını tanımlamanız istense en çok hangi özelliğine vurgu yapardınız neden

Ben demokrasinin en çok “HUKUK” özelliğine vurgu yapardım. Çünkü eşitliğe, adalete, hakka önem veririm. Demokrasi olan ülkelerde Anayasa tarafından herkes eşittir ve hakları koruma altına alınmıştır.Demokrasi yapılacak seçimlerde adil bir şekilde kanuna uygun maddelere dayanarak yapılmasını sağlar. Demokrasi olmaza bunlar gerçekleşmez.

Demokrasinin özellikleri ve açıklamaları aşağıya yazıyorum. Onları okuyarak sizlerde kendi seçiminizi ve yorumunuzu yazabilirsiniz.

Yönetime Katılma: Adından da anlayacağımız gibi yönetime katılma. Burada vatandaşların parti yönetimine veya yerel yönetimlere katılarak yönetmesidir. Demokrasinin özgürlüğünü ifade etmektedir isteyen herkes katılma hakkına sahiptir.

Hürriyet: İnsanların yönetimde düşüncelerini özgürce dile getirmeleri gerekmektedir. Hürriyetin temel amacı insanların baskı altında kalmadan seçimlerini yapabilmeleridir.

Çoğunluk İktidarı ve Azınlık Hakları: Demokrasi yönetiminde çoğunluğun seçimi ile ülkenin veya yerel yönetiminin hakkı o kişi kişilere kalmaktadır. Çoğunluğa sahip olan kesim halkı temsil etmek için makam sahibi olup azınlık olan kesime saygılı olmalıdır.

Çoğulculuk: Demokrasinin içerisinde yer alan temel maddelerin en önemlilerinden birisi olmaktadır. Özgürce insanların herhangi bir etki altında kalmadan seçimlerini yapıp kendilerini yönetecek olan kesimi seçmesini sağlayan sistemdir.

Hukuk Devleti: Demokrasinin temelini ve korunmasını sağlayacak olan hukuk devleti yapılacak seçimlerde adil bir şekilde kanuna uygun maddelere dayanarak yapılması gerekmektedir. Anayasa tarafından herkes eşittir ve hakları koruma altına alınmıştır
Yorum Gönder

 
Top