0

 Kadın hakları söyleminin ortaya çıkmasının sebepleri neler olabilir?

8 Mart 1857 tarihinde ABDnin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarkanın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Tekstil fabrikasında yanarak ölen kadınlardan sonra kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri kabul edildi.Bu kadına verilen değeri gösterir..Gelelim bunun nedenlerine ;

-Demokratik bir ülke olduğumuz için eşitlik sağlamak amacıyla ,
-Kadına gösterilen şiddetlerin önüne geçmek adına ,
-Mağdur olan kadınların ve kadın cinayetlerini engellemek için ,
-Ve toplumumuzda kadın sorunlarını azaltıp , daha düzenli ve demokratik bir ülke olması adına '' Kadın Hakları Söylemi '' ortaya çıkmıştır..
Yorum Gönder

 
Top