0

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 8/ SINIFI TÜRKÇE DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARIDIR
…………………………………………………………
Genç bir adamken dünyadaki kötülükleri değiştirmek istedim. Ne var ki dünyayı değiştirmenin çok zor bir iş olduğunu gördüm. Bu yüzden milletimdeki yanlışları değiştirmeye çalıştım. Ulusumu değiştiremeyeceğimi de anlayınca yaşadığım kente diktim gözlerimi. Ne var ki yaşlı bir adam olarak kentimi de değiştiremedim; o zaman ailemi değiştirmeye karar verdim.

Şimdi yaşlı bir adam olarak tek değiştireceğim şeyin kendim olduğunun farkına vardım ve birden anladım ki eğer uzun süre önce kendimi değiştirmekle işe başlasaydım bendeki değişiklik ailemi etkileyebilirdi. Ben ve ailem önce mahallemizi sonra kenti etkilerdik. Kentin etkisi ulusu değiştirebilirdi ve böylelikle ben dünyayı değiştirmiş olurdum.

(İlk üç soruyu parçaya göre ve kendi cümlelerinizle cevaplandırınız. )

1) Yazarın gençliğinde değiştirmek istediği ilk şey nedir? (5 puan)

2) Yazar yaşlandığında, dünyayı nasıl değiştirebileceğini anlıyor? (5 puan)

3) Metnin ana düşüncesini yazınız. (5 puan)

4) Metne uygun bir başlık bulunuz.( Başlık en az iki kelime olacak.) (5 puan)

5)Aşağıdaki metinde geçen fiilimsileri türlerine göre kutulara yerleştirir misin?( 20 puan) 

       5)Aşağıdaki metinde geçen fiilimsileri türlerine göre kutulara yerleştirir misin?( 20 puan)
Bahar gelince insanlar mutlu olurlar. Uçan kuşlar, yeşeren yapraklar, gülüp oynayan çocuklar birer neşe kaynağıdır. Bu manzara karşısında büyülenmemek elde değildir çoğu zaman.
Yaşanmış onca yıldan sonra bunları görebilmek güzel şey. Büyüdükçe anlıyor insan yaşadığı yılların değerini. Kırdığı insanlar, annesi, yardım etmediği arkadaşı geliyor aklına ve üzülerek bakıyor geçmişe.
Gözlerini kapar kapamaz uyuyamaması bundan insanın. Kimi zaman tebessüm edip kimi zaman içten içe ağlaması bundan. Haydi, vakit kaybetmeden ulaşılmaz dostluklarla yaşama sarılalım çok geç olmadan.

Yorum Gönder

 
Top