0

2015-2016 MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI 

MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI ,MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI ,MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI MEB 9.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI CEVAPLARI (yeni baskıya göre güncel)
SAYFA 14:
1.ETKİNLİK:
CEVABI:
Koltuk Değnekleri adlı metin bir edebi metin oluşturmak , Seul'e Kar Yağdı adlı metin ise bilgi vermek için yazılmıştır.
Her iki metinde de dil kullanılmıştır.
Kullanılan dil belli bir amaç etrafında birleştirilmiştir.
Bu amaç metinlerin dilinin farklı olmasına neden olmuştur.

1.SORUNUN CEVABI:  "Gururumdan aldım yürüme gücümü" cümlesini oluşturan dil birlikleri "gurur, almak, yürüme , gücümü" kelimeleridir.Bu anlamlı dil birlikleri birleşerek yeni bir anlam oluşturmuştur.Koltuk Değnekleri adlı metin de anlamlı dil birlikleri kullanırak oluşturulmuş bir metindir.


2) SORUNUN CEVABI: ÖRNEĞİN ŞÖYLE YAPABİLİRSİNİZ: Bana telaşla / Sen otur / dedi / Bilet ve pasaport işini yapıp / hemen geleceğim / gibi...
Bu birimler arasında ilişkiyi sağlayan ekler ve sözcük gruplarıdır. Bütünlük veren ise metnin ana düşüncesidir.

3.SORUNUN CEVABI:
Koltuk Değnekleri edebi (sanatsal) bir metin olduğu için  adlı metinlerin hangisinde yan anlam değeri taşıyan ve okuyucunun anlayışına, sezgisine bırakılan ifadelere yer verilmiştir.Seul'e Sarı Kar Yağdı adlı metin ise öğretici metin olduğu için bunlara yer verilmemiştir.
Yorum Gönder

 
Top