0

Destek ve hareket sistemi hastalıkları nelerdir?

Vücutta destekliği sağlayan, vücudu koruyan ve kaslara bağlı olup hareket etmemizi sağlayan yapıya iskelet denir. İskelet sistemimize veya onu oluşturan yapılara zarar verecek hastalıklar;
– Raşitizm: Çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. D vitamini eksikliği sonucunda meydana gelir.
– Osteomalizi: Bu rahatsızlıkta yetişkinlerde görülür. Aynı şekilde D vitamini eksikliği sonucunda oluşan bir kemik erimesi hastalığıdır.
– Romatizma: Sürekli hareketsiz kalan bir insanda eklem yerlerinde kireçlenmeler görülür. Bununla birlikte kireçlenmelerin olduğu bölgelerde ağrılar meydana gelir.
– Kırıklar: Kemiklerin üzerine ya da diğer dokulara etkisi olan darbeler ve çarpmalar sonrasında kemik dokusu bütünlüğünün bozulması olayıdır. Dokuların zayıflaması sonucu olarak kendi kendine meydana gelen kırıklar da görülebilmektedir. İyileşme özelliği gösterdiği için hastalıktan çok rahatsızlık olarak da geçebilir.
– Kemik İltihapları: Kemik dokusunu etkileyen bu iltihaplanmalar kimyasal kaynaklı, mikrobik ya da asalaklara bağlı olarak gerçekleşebilir. Tedavisi genel olarak alçı uygulanması veya antibiyotik kullanılması olarak yapılır.
– Kemiklerde Ur Hastalıkları: Bu hastalık kemik dokusundan veya başka bir organdan oluşan bir metastazdan da kaynaklanabilir. Kemik dokusundan oluşmuş olan osteosarkom genellikle çocukların ve gençlerin bacak kemiklerinde görülür. Organlardan kaynaklanan kanser ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.
– Eklem Hastalıkları: Bu hastalıklarına örnek burkulmalar ve çıkıklar verilebilir. Bunlar dışında yeni doğan bebeklerde doğuştan kalça çıkığı olarak bilinen durumlarda görülebilir. Diğer eklem hastalıkları ise eklem kıkırdağının tahrip olması (artroz) ve eklem boşluğunu kaplayan dokunun iltihaplanması (artrit) dır.
KISACA ÖZET:
Destek ve Hareket Sistemi Hastalıkları
•Raşitizm:D vitamini eksikliğinde çocuklarda
•Osteomalizi: D vitamini eksikliğinde büyüklerde kemik erimesi hastalığı oluşur.
•Romatizma:Hareketsizlikten dolayı eklem yerlerinde kireçlenme ve buna bağlı olarak ağrılar
Boşaltım Sistemi Hastalıklar :

•Böbrek İltihapları :Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür
•Böbrek Taşları :İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları, D vitamini ve azotlu bileşiklerin), idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. c) •Böbrek Yetmezliği :Böbreklerin tamamen veya kısmen (%80) görevini yerine getirememesi hastalığıdır.
•Nefrit :Nefronların iltihaplanması hastalığıdır. Yüz, göz ve ayak bileklerinde şişme gibi belirtileri vardır. Bulaşıcı hastalıklar sonucu oluşur.
•Üremi :Böbrek yetmezliği sonucu idrarla atılması gereken zararlı ve atık maddelerin atılamayıp kanda (vücutta) birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.
•Albümin : Nefronların görevini yapamaması sonucu, proteinli maddelerin idrara geçmesidir.
•Sistit : Üreme organları veya kan yoluyla gelen mikropların, idrar yollarında oluşturduğu yanmadır
Yorum Gönder

 
Top