0

KUR’AN-I KERİMİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Hz. Peygamber’e Cebrail aracılığı ile Arapça olarak indirilen ve bize kadar hiçbir değişikliğe uğramadan tevatür yoluyla gelen Kur’an-ı Kerimin birçok özelliğinden bahsedilir. Bunlardan bazıları şunlardır;
 


1-      Kur’an sadece Hz. Peygamber dönemine ait bir kitap değil, varlığını ve rehberliğini dünya var oldukça sürdürecek olan, çağları aşan bir kitaptır.
2-      Sadece indirildiği Arap toplumuna ait değil, bütün insanlığın kitabıdır.
3-      Kur’an, daima tazeliğini ve güncelliğini koruyan, insanları daima ileriye götüren, bir kitaptır.
4-      Kur’an-ı Kerim lafzı, üslubu ve içeriği bakımından büyük ve edebi bir mucizedir. Diğer peygamberlerin mucizeleri, dönemleri geçince bittiği, onları yalnız o dönemde yaşayanlar gördüğü halde Kur’an mucizesi kıyamete kadar sürecektir.
5-      Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed (s.a.v.)’e toptan değil, zamanın ve olayların akışına göre, Allah tarafından, Ramazan ayının kadir gecesinden itibaren, Cebrail vasıtasıyla Arapça olarak 610-632 yılları arasında parça parça indirilmiştir.
6-      Kur’an-ı Kerim en son kutsal kitaptır ve ondan başka kutsal kitap gelmeyecektir.
7-      Kur’an, bize kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiştir, kıyamete kadar da bu özelliğini koruyacaktır.
8-      Kur’an-ı Kerim kolayca ezberlenebilir bir niteliktedir.

9-      Kur’an-ı Kerimin kapsadığı yüce gerçekler kıyamete kadar bütün insanların ve çağların ihtiyacını karşılayabilecek değerdedir. Çünkü o insanoğlunun ihtiyaç duyduğu her konuda yol gösterir.
Yorum Gönder

 
Top