0

RUTHERFORD ATOM MODELİ :
 
 Güneş sistemine benzeyen atom modelidir.
 
 Rutherford , atomun yapısını gezegenlerin güneşin etrafında çekim kuvvetinin etkisiyle dolandıkları gibi elektronların da pozitif yüklü bir çekirdeğin etrafında elektriksel çekim kuvvetinin etkisiyle bir alanda dolanmakta olduğu dinamik bir model olarak açıkladı.
 
 Rutherford , atomun kütlesini yaklaşık olarak çekirdeğin kütlesine eşit olduğunu ve elektronlarında çekirdek etrafındaki yörüngelerde döndüğünü ileri sürmüştür. Buna göre Rutherford atomu güneş sistemine benzetmiş oluyordu.
 
 Rutherford , atom modelini ortaya koyduğunda nötronların varlığı daha bilinmiyordu.

Dalton atomu daha küçük parçalara ayrılmayan içi dolu küre olarak göstermiş, Thomson atom altı parçacıkları tespit etmişti.  Yeni Zelanda doğumlu fizikçi Ernest Rutherford ise atom ile ilgili çalışmaları daha ileri aşamalara taşımıştır. Modelinde atomda pozitif yüklü bir çekirdek bulunduğunu, elektronların bu çekirdeğin etrafında hızlı döndüğünü savunmuştur. Yaptığı deneylerle çekirdeğin büyük bir kısmının boşluktan meydana geldiğini kanıtlamıştır. Elektronlar bu boşlukta dönmekte ve bu boşluk çekirdeğe göre çok büyüktür. Rutherford'in çizdiği atom modeli aşağıdaki resimdeki gibidir.
Yorum Gönder

 
Top