0

Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim ile ilgili aramalar
vücudumuzun bilmecesini çözelim 5. sınıf
vücudumuzun bilmecesini çözelim 4.sınıf konu anlatımı
vücudumuzun bilmecesini çözelim konu anlatımı
vücudumuzun bilmecesini çözelim slayt
vücudumuzun bilmecesini çözelim test
vücudumuzun bilmecesini çözelim 5. sınıf test
vücudumuzun bilmecesini çözelim 5. sınıf konu anlatımı
vücudumuzun bilmecesini çözelim 4.sınıf test

1- Vücudumuza Şekil Veren Yapılar 
         İnsanların fiziksel özellikleri farklı olabilir. Boyumuz, kilomuz, yaşımız, tenimizin, saçımızın, gözlerimizin rengi farklı farklı olabilir ama vücudumuzun şekli aynıdır. Bunun nedeni vücudumuza şeklini veren iskelet sistemimizin aynı olmasıdır.
Kemiklerden oluşan iskelet adı verilen bu yapı birçok canlıda bulunur. İskelet vücudumuza şekil verir,destek sağlar ve canlının hareket etmesini sağlar.
İskeletimiz kafatası, omurga, göğüs kafesi, kol ve bacaklar olmak üzere dört bölümden oluşur.
İskeletimizi oluşturan kemikler sert bir yapıya sahiptir. Sert bir yapıya sahip olan iskeletimiz farklı hareketleri kolaylıkla yapabilir. İskeletimizi hareket ettiren kemikleri bir birine bağlayan yapıya eklem denir.
Parmaklarımızda, diz kapaklarımızda, bileğimizde ve vücudumuzun hareket eden birçok noktasında eklemler vardır.
         Derimizin altında vücudumuzu zırh gibi saran kaslarımız vardır. Kaslarımız kemik ve eklemlerimizle birlikte vücudumuzun hareket etmesini sağlar. İskelet ile birlikte vücudumuza şekil verir.
         Vücudumuzun değişik kısımlarında farklı görevlerde kaslar vardır. Bu kaslar hareket etmemizi sağlarlar.
         Uyurken hareket etmediğimiz halde birçok kasımız çalışmaya devam eder. Göz kapaklarımızın hareketi, konuşurken dudaklarımızın hareketi kaslarımızın sürekli çalıştığını gösterir. Yürürken biz fark etmesek bile kemik kas  ve eklemlerimizin uyum içerisinde hareket ederek çalışması sonucunda gerçekleşmektedir.
           Kemiğimiz üzerinde bulunan kaslar çiftler halinde çalışır. Aynı yönde çalışan kaslarımız olduğu gibi zıt yönlerde çalışan kaslarımızda vardır. Bu kaslarımıza kol ve bacak kaslarımız örnek olarak verilebilir.
        Kaslarımız kasılıp gevşeyerek hareket etmemizi sağlarlar.  İskeletimiz olmasaydı kaslarımız tutunamazdı. Yaptığımız tüm hareketler. Kas, iskelet ve eklemlerimizin uyum içerisinde çalışması sonucunda hareket ederiz.
2- Vücudumuzun Şeklini Koruyalım
          İskelet vekaslarımızın sağlığını korumak için vücudumuzu kullanma şeklimize dikkat etmeliyiz. Oturuken yürürken bir yük taşırken iskelet ve kas sağlığımız için doğru hareketlerde bulunmalıyız.
          Doğru hareketlerde bulunarak omurgamızın şeklini koruyabiliriz. Günlük hareketlerimize dikkat etmek iskelet ve kas sağlığımızı olulumlu etkiler. İskelet ve kas sistemimizin gelişimine dikkat etmeli, sürekli egzersiz ve spor yapmalıyız. Böylece sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz.
Bütün besin maddelerinden yeterince tüketerek, dengeli ve sağlıklı beslenerek sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz.

Fazla kilolar hareket yeteneğimizi zayıflatır ve vücudumuzun şeklinin bozulmasına nedeen olur. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri yeşil sebzelerkaslarımızın gelişimi için önemli besinlerdir. Güneş ışığından doğru zamanlarda ve yeterince yararlanmakta kemik ve kas sistemimizin gelişmesini sağlar  böylece sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip oluruz.




Yorum Gönder

 
Top